Malování na sádrokarton
Každé malování má svá pravidla. Malování na omítku, malování na fasádu, nátěry na dřevo a samozřejmě i malování na sádrokarton si žádá své. Někdo si řekne, už jsem maloval na klasickou stěnu, tak sádrokarton zvládnu taky. Ale pozor, přeci jen jsou zde rozdíly v postupu. A to díky vlastnostem sádrokartonu.
Co je sádrokarton
Sádrokarton je moderní stavební materiál, který má spoustu zajímavých vlastností.
Je "základním kamenem" suché výstavby. Využívá se především při stavbě příček, předsazených zdí, výklenků, podhledů, dělení pokojů nebo při rekonstrukcích půdy. Práce s ním je velmi snadná, instaluje a tvaruje se celkem jednoduše.
Sádrokartonové desky jsou vlastně panely z lisované sádrové hmoty, která je sendvičovým způsobem vložena mezi dva tvrdé papíry. Většina typů sádrokartonu neslouží jako nosné stěny, proto se sádrokarton montuje hlavně na ocelové tenkostěnné konstrukční profily.
Sádrokartonů je více druhů, které jsou rozlišeny barevně. Např protipožární je růžový, akustický je tmavě modrý a klasický bývá šedý. Abychom tyto zajímavé barvy neměli doma nebo v kanceláři všichni stejné, je potřeba sádrokarton vymalovat podle svého vkusu. A jak na to, jak neudělat chyby z nevědomosti, si zkusíme teď říct.
Příprava a na co si dát pozor
Sádrokarton není omítka a takto k němu musíme i přistupovat před i během malování. Narozdíl od omítky je "sádroš" z výroby hladce rovný. Nicméně se musí během instalace různě brousit, připevnit šrouby a vruty, musí se různě řezat, vznikají hrany a různé nerovnosti, které je potřeba zakrýt. K tomu nám slouží sádrokartonová stěrka a tmely, které se na finále musí ještě přebrousit brusnou mřížkou, aby se nerovnosti srovnaly. Při broušení mohou vzniknout různé rýhy a oděrky, které bývají vyplněné prachem z broušení a tedy nejsou viditelné. Stačí otřít vlhkým hadrem a vše dovést k dokonalosti. Vždy je lepší několikerá kontrola a opakované vybroušení, protože po vymalování se všechny tyto nedostatky projeví a zničí se tak celkový dojem z dokonalosti. A k nápravě pak už bude pozdě.
Velký pozor je potřeba dát při spojování nebo navazování dvou různých povrchů, např sádrokarton a omítka. Zde se spoje velmi často hýbou a dochází k prasklinám. Ideální řešení je použití speciální skelné pásky, která spoje zpevní.
Při tmelení si dejte pozor na akrylový tmel, který se nesnáší s pokojovými barvami. Vždy se poraďte v prodejně, jaké materiály můžete použít tak, aby byly vzájemně kompatibilní.
I při použití správného tmelu, může být tmel ve spojích vidět i po vymalování pokoje.
Penetrační nátěr
Když máme vše řádně zatmeleno, zastěrkováno, spoje neviditelně spojené, šrouby a vruty schované, pak je čas na penetrační nátěr. Proč je takový nátěr důležitý? Sjednotí povrchy s různou nasákavostí a strukturou, tedy tmel, sádrokarton, omítka. Různá nasákavost by pak dělala neplechu při malování. Na sádrokarton ošetřený penetrací pak lze použít jakoukoliv povrchovou úpravu - malování, tapetování, obklady. Vždy je jen potřeba vybrat materiály, které jsou vhodné pro nanášení na sádrokartonové povrchy.
Ale zpět k malování. Po zaschnutí důkladně napenetrovaného sádrokartonu, můžeme v našem případě přistoupit k samotnému malování. První nátěr, který se aplikuje na penetrační vrstvu, je vhodný zředit s penetrací v poměru 1:30 pro lepší krytí následných vrstev barvy. Pak se může přidat druhá, případně třetí vrstva malby.
Při malování upřednostněte váleček před štětkou. Na sádrokarton je lepší používat nanášecí nářadí s kratším vlasem, který je na hladké povrchy ideální, nedochází tak k reliéfnímu vzoru. Do hůře přístupných míst, třeba v rozích a koutech, použijte štětec, ovšem také s kratším vlasem.
Důležité je, abyste malovali do kříže nebo-li cik cak a barva se dostala opravdu všude, do všech případných nerovností a nátěr vypadal rovnoměrně a pěkně. Dbejte na to, aby vám barva po stěně nestékala a nedělala si cestičky.
Pro malování linek a přechodů (různě barevné stěny a strop) výborně poslouží krycí malířská páska, jen je nutné ji nalepit na již zaschlou barvu.
Při nákupu pokojové barvy počítejte raději se třemi vrstvami při malování. Ať nemusíte narychlo kupovat další kyblík s barvou.
I když jste si jistí tím, že postup máte dobře naplánovaný a vše zvládnete, je vždy dobré poradit se ještě s odborníky na prodejnách jaké materiály, pomůcky a barvy zakoupit a řídit se pokyny na obalech výrobků, které jste si k práci pořídili.